Podobieństwa

Jeżeli nasze oblicze nie wydaje się być łatwe do zidentyfikowania na podstawie materiałów zawartych na naszej stronie, to dla przybliżenia przytoczymy większe kościoły, podobne do nas, które być może dały więcej okazji do zapoznania Cię ze swoim charakterem funkcjonowania i istnienia.

Najogólniej należy scharakteryzować nas jako kościół charyzmatyczny. W świecie nazywa się to ruchem pentekostalnym, tłumaczonym po polsku jako ruch zielonoświątkowy, czego nie należy utożsamiać z jedną denominacją mającą akurat dokładnie taką nazwę, czyli Kościół Zielonoświątkowy.

Kościoły charyzmatyczne działają bardzo podobnie do ruchów katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.

Należy więc porównywać nas do ww Odnowy w Duchu Świętym, do Kościoła Zielonoświątkowego, zasadniczo do większości kościołów wymienionych na stronie pod linkiem ‚powiązania’. Nazwa ‚Baptyści’ jest również bardzo znana w świecie, więc pod wieloma względami, szczególnie doktrynalnie i moralnie można nas z nimi porównywać. Organizacyjnie i duchowo zdaje się że najbardziej upodobniliśmy się Kościoła Bożego w Chrystusie.

Na pewno na pierwszy rzut oka te nazwy sprawiają laikom zamieszanie, ale w rzeczywistości są to tylko pozory. Nazwy nie czynią nas nowymi religiami, tak jak różne nazwiska nie czynią nas inną rasą ludzi. Dlatego na określenie podobnie działających kościołów naszego pokroju przyjęła się nazwa ‚kościoły ewangelikalne’ lub ‚kościoły ewangelicznie wierzące’.

Więcej po linkiem źródło.